Co to oznacza? Feline Odontoclastic Resorptive Lesion - odontoklastyczne resorpcyjne nadżerki. Nazwa schorzenia (FORL) została zmieniona ponieważ proces resorpcji zębów dotyczy także psów.
Jest to dość powszechna choroba, która może powodować dyskomfort i ból u kotów. Jest to często niedostrzegane przez opiekunów, ponieważ koty potrafią dobrze ukrywać swoje dolegliwości oraz ból.
Choroba zaczyna się od pojawienia się ubytków szkliwa i zębiny - w tym miejscu pojawia się tkanka zapalna, proces rozchodzi się w kierunku miazgi zęba powodując silny ból co za tym idzie brak apetytu, problemy z pobieraniem pokarmu, apatię. Proces resorpcji zębów może prowadzić do erozji zębiny i dotykać zarówno korony, jak i korzenia zęba.
Przyczyny tego schorzenia nie są do końca znane, ale podejrzewa się, że mogą być związane z problemami związku immunologicznego, przewlekłym stanem zapalnym bądź nieodpowiednim żywieniem.
Istnieje kilka objawów, na które warto zwrócić uwagę. Kot może wykazywać trudności w jedzeniu lub odmawiać jedzenia całkowicie. Może również być nadwrażliwy na dotyk w okolicach pyszczka, ślinić się.
Diagnostyka polega na badaniu klinicznym, podczas którego widzimy zęby zajęte resorpcją oraz zapalnie zmienione tkanki miękkie wokół nich. W dalszej kolejności wykonujemy badanie RTG aby ocenić jak zaawansowany jest proces resorpcji. Leczeniem z wyboru jest usunięcie (ekstrakcja) zmienionego zęba.
Ważne jest regularne dbanie o higienę jamy ustnej kota. Zęby kotów również wymagają regularnego czyszczenia i kontroli weterynaryjnych, aby uniknąć innych problemów stomatologicznych.