Mastitis, czyli zapalenie gruczołu mlekowego, które może objąć jeden lub kilka pakietów. Występuje najczęściej w okresie poporodowym lub w przypadku ciąży urojonej. Najczęstszą przyczyną jest zakażenie bakteryjne drogą wstępującą z sutka. Może mieć miejsce po uprzednio spowodowanym urazie sutka przez szczenięta czy kocięta. Jednak niewykluczona jest również niska higiena środowiska predysponująca do tego schorzenia.
Twojej uwadze na pewno nie umknie dostrzeżenie objawów bólu i dyskomfortu. Twoje zwierzę będzie apatyczne, mniej chętne do spożywania pokarmu oraz pobierania wody. Wylizywanie okolic pachwin oraz gruczołu mlekowego będzie zauważane znacznie częściej niż dotychczas. Natomiast szczenięta czy kocięta mogą być w pewnym stopniu odtrącane przez matkę.
Z klinicznego punktu widzenia, schorzeniu towarzyszy znacznie podwyższona temperatura (39,5 - 41,0 st. C), zaczerwienienie, bolesność gruczołu mlekowego. W niektórych przypadkach także zmieniony wygląd tkanek oraz wydzielina patologiczna z gruczołu (krwista lub ropna).
Terapia mastitis opiera się na odpowiednio dobranej antybiotykoterapii. Dodatkowo wskazane jest manualne opróżnianie gruczołu mlekowego, by nie doprowadzić do akumulacji wydzieliny. W niektórych przypadkach konieczny jest drenaż chirurgiczny a nawet zabieg mastektomii jako terapia ostatniej szansy.