Przewlekła niewydolność nerek to stan, w którym nerki stopniowo tracą zdolność do pełnienia swoich funkcji, takich jak usuwanie toksyn z organizmu czy regulacja poziomu płynów. U kotów jest to często wynik procesów starzenia się, ale może również mieć swoje źródło w genetyce, infekcjach czy problemach z układem moczowym.
To schorzenie, niestety, jest dość powszechne, zwłaszcza u starszych kotów, jednak z odpowiednią opieką i wczesnym wykryciem możemy poprawić jakość życia naszego czworonoga. Choroba najczęściej dotyka koty w średnim wieku i starsze. Badania mówią, że zmiany w narządach możemy stwierdzić już u nawet u 50% kotów wieku 7-10 lat. Niestety z przewlekłą niewydolnością nerek możemy się spotkać też u kotów młodych (uwarunkowania genetyczne). Niestety niewydolność nerek u kotów jest chorobą postępującą, a objawy mogą nie być widoczne przez długi okres.
Niektóre choroby, np. nadczynność tarczycy czy cukrzyca, mogą przebiegać z podobnymi objawami. Dlatego, aby postawić prawidłowe rozpoznanie należy przeprowadzić szereg badań dodatkowych takich jak: profil krwi nerkowy oraz morfologia krwi, jonogram, pełne badanie moczu, oznaczenie białka w moczu, USG nerek i dróg moczowych, badanie ciśnienia krwi.
Należy pamiętać o tym, iż PNN może rozwijać się bardzo długo – miesiącami, a nawet latami – przy czym faza początkowa bardzo długo może mieć postać utajoną i wtedy kot przez kilka miesięcy może nie wykazywać objawów zauważalnych dla właściciela.
Objawy kliniczne obejmują:
- spadek apetytu
- wzmożone pragnienie (polidypsja): jeśli zauważysz, że Twój kot nagle zaczyna pić więcej wody niż zwykle i często odwiedza kuwetę, może to być sygnał problemów nerkowych
- częste oddawanie moczu lub nieoddawanie moczu (poliuria, anuria)
- zmiana koloru moczu, pojawienie się krwi w moczu
- regularne wymioty
- pogorszenie wyglądu sierści
- depresja i apatia
- zmiana zachowania: koty z bólem lub dyskomfortem mogą wykazywać zmiany w zachowaniu, takie jak unikanie kontaktu czy chowanie się
- spadek wagi: koty z niewydolnością nerek często tracą apetyt, co prowadzi do utraty masy ciała. Jeśli zauważysz, że Twój kot staje się chudszy, warto skonsultować się z lekarzem weterynarii
- brzydki oddech (tzw. oddech mocznicowy)
- nadżerki w jamie ustnej
Niewydolność nerek u kotów jest zawsze stanem poważnym, którego nie należy ignorować i podjąć odpowiednie leczenie i postępowanie (wprowadzenie odpowiedniego żywienia, suplementacji).
Leczenie zazwyczaj obejmuje: płynoterapię, specjalistyczną dietę, leki wspomagające funkcje nerek oraz zarządzanie objawami. Regularne wizyty kontrolne są niezwykle istotne w monitorowaniu postępu schorzenia i dostosowywaniu planu leczenia.
Pamiętajmy, że wczesne wykrycie i odpowiednie leczenie mogą znacznie poprawić jakość życia kota cierpiącego na przewlekłą niewydolność nerek.